Baskřídlovka

Baskřídlovka je nástroj, který má dvě podoby - baryton a tenor.

Baryton, neboli eufonium, neboli barytonová baskřídlovka je žesťový nástroj laděný v B. Název eufonium je složenina řeckých slov „eu“ a „phonos“. Znamená něco jako „líbezný zvuk“. Rozsah samozřejmě závisí na nátrubku a na hráči, ale je velmi podobný rozsahu pozounu. Baryton je však horší pro hraní výšek a v dechovém orchestru jsou pro něj psány podstatně nižší party než pro baskřídlovku tenorovou, zvanou též zkráceně tenor.

Rozdíl mezi tenorem a barytonem je následující: Eufonium má o něco širší menzuru než tenor – je to konstrukční výdobytek, aby lépe zněly nižší tóny, od pohledu to však není zcela zřejmé. Také se notuje v basovém klíči, tudíž hrané tóny opravdu znějí, na rozdíl od tenorové baskřídlovky – tenoru, který se notuje v houslovém klíči a psané noty znějí o tón níž. Oba nástroje jsou nástroji sólovými, ale nejvíce se uplatní v hudbě dechové.

Žáci naší školy se naučí ovládat hru na oba nástroje (tenor a baryton) i základy hry na pozoun. Tyto tři nástroje jsou si zvukově podobné a při hře na ně lze používat jeden nátrubek.